Sponsor Reklam

Yarı Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yarı Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yarı Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomobil sürücülerinin kullanım tercihlerine ve ilgi alanlarına göre tercih ettikleri yarı otomatik vites şanzımanlar, manuel ve tam otomatik şanzımanların yanı sıra fazla tercih edilmeyen bir şanzıman türüdür. Manuel vites araçlarda debriyaja basarak vites değiştiriyorken, yarı otomatik vites araçlarda bulunan vites robotu sistemi, bu işlemi sizin yerinize gerçekleştirdiğinden ötürü kullanımı bir hayli rahattır.Çoğunlukla Volkswagen araçlarda kullanılan DSG yarı otomatik şanzımanlar ile popüler olan yarı otomatik şanzımanlar, birçok avantaja sahip olmasının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahip. Genellikle hem manuel hem de otomatik şanzımanlara benzerliği ile bilinen yarı otomatik şanzımanları, debriyaja ihtiyaç duymadan vites değiştirebildiğimiz bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Sürüş esnasında manuel moduna alarak vites değişikliği yapabildiğiniz yarı otomatik şanzımanlar, manuel şanzımanlar ile bu açıdan ortak bir özelliğe sahip sayılabilir. Bunun yanı sıra sürüş esnasında vites geçişlerini otomatik olarak yapabildiğinden dolayı, tam otomatik şanzımanlar ile aralarındaki en büyük ortak nokta budur.


Yarı Otomatik Şanzımanın Avantajları

  •  Debriyaja ihtiyaç duymadan vites kontrolü yapabilmemizi sağladığından dolayı yarı otomatik şanzımanlar, sürücüyü bir hayli rahatlatmakta ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlamaktadır.
  • Büyük otomobil markalarının önem vererek daha donanımlı hale getirmeye başlamasından dolayı, yarı otomatik şanzımanlar gelişmeye bir hayli açıktır.
  • Yokuş kalkış desteğinin kullanıldığı yeni model yarı otomatik vites araçlar, dik yokuşlarda dahi geriye kaydırma yapmaz ve yokuş kalkışında sorun yaşamaz.
  • Tek kavramalı yarı otomatik şanzımanlar, düz (manuel) vites araçlara kıyasla çoğu zaman daha az yakıt tüketimi gerçekleştirir.

Yarı Otomatik Şanzımanın Dezavantajları

  • Yarı otomatik şanzımanda bir arıza meydana gelmesi sonucu ortaya çıkacak olan masraf, manuel vites araçların şanzımanının çıkaracağı masraftan bir hayli fazla olmaktadır.
  • Yarı otomatik şanzımanlarda özellikle Volkswagen’in tercih ettiği DSG teknolojisi, arıza yapmaya bir hayli müsait olduğundan dolayı biraz riskli bir kullanıma sahiptir. Bir üst madde de geçtiği gibi, ciddi bir arıza sonucunda ortaya çıkacak olan masraf bir hayli yüksek olabilir.
  • Yokuş kalkış desteğinin bulunmadığı eski tip yarı otomatik araçlar, dik yokuşlarda geriye hafif kayma yapabilir. Ayrıca bazı dik rampalarda kalkış esnasında aracın zorlanabilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • Tam otomatik vites araçlar vites geçişlerini çoğu zaman hissettirmez. Ancak eski tip yarı otomatik vites araçlarda vites geçişleri hissedilebilir ve dolayısıyla sürücünün uzun mesafelerde yorulması söz konusu olabilir.
  • Yarı otomatik vites araçların 0-100 km hızlanması, manuel vites araçlara kıyasla biraz daha geç olabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.