Sponsor Reklam

Sürücülerin En Çok Yaptığı Önemli Sürüş Hataları

Sürücülerin En Çok Yaptığı Önemli Sürüş Hataları

Çevre yardımı veya sürücü kursları sayesinde araba kullanmayı öğrenmek kesinlikle zor değildir. Ancak kullandığınız arabanın detaylarını bilmek, her bir noktasına hâkim olmak ve bazı şeylere dikkat edebilmeye alışmak sürücülükte ustalaştıkça meydana gelebiliyor. Bazen kimsenin aklına bile gelmeyeceği veya umursamayacağı şeyler arabaya ve sürüş deneyimine zararlı olabiliyor. Tüm bu detaylara hâkim olmayan birine usta şoför tabirini kullanmak yanlış olabilir. Özellikle Türkiye’de sürücülerin en çok yaptığı hatalar var ki, sürücüler bunları tamamen farkında olmadan yapıyor. Ufak görünen, ancak sürüş deneyimine ve aracın aksamlarına zararlı olan birçok hata bulunuyor. Bu hataların en büyük ve en önemli olanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;Tek Eli Vites Üstünde Bekletmek

Özellikle Türkiye’de her 10 sürücüden en az 7 sinin yaptığı bu hareket, önemsiz bir detaymış gibi görünüyor olsa da, vitesin üstünde tutulan el şanzıman sistemine yük bindiriyor ve bu da dolaylı yoldan şanzıman sisteminin ömrünün kısalmasına sebep oluyor. Vitesin üstünde bekletilen el, şanzıman sisteminin senkromençlerine direkt olarak baskı uyguladığından dolayı aşınmalarına doğrudan sebebiyet veriyor. Manuel veya otomatik vites fark etmeksizin yapılan bu hareket son derece hatalıdır.
Tek Eli Vites Üstünde Bekletmek

Araba Çalışır Çalışmaz Harekete Geçmek

Araca marş verildiği andan itibaren direkt olarak gaza basarak harekete geçmek, aracın motorunun hazır olmamasından ötürü yanlış bir harekettir. Sebebi ise motorun otomatik olarak ısınması ve kendini yağlamasını beklememektendir. Henüz kendini yağlayamadan harekete geçmeye zorlanmış bir motor, motor aksamlarının yağsız çalışma sürecinde birbirine sürtmesine ve doğal olarak zarar görmesine maruz kalacaktır. En doğru hareket ise anahtarı kontağa takıp tek tur çevirdikten sonra ekrandan ışıkların sönmesini beklemek, ardından ikinci turu çevirerek motoru çalıştırmaktır. Motor biraz o şekilde bekletildikten sonra harekete geçmek en doğrusudur.

Eğimli Yollarda Aracı Park Edip Vitesi Boşta Bırakmak

Aracınızı eğimli yolda park edip el frenini çekmeniz, zaten aracın hareket etmesine engel olacaktır. Ancak doğru olan işi yalnızca el frenine bırakmamaktır. El freninin üstlendiği yükü, vitesi eğimli yolun tersine alarak hafifletebilirsiniz. Buna örnek olarak ise yokuş aşağı park edilmiş aracı geri vitese takmak, yokuş yukarı park edilen aracı 1. vitese almak durumunu örnek verebiliriz. Bu hareket el frenine binen yükü hafifleteceği gibi, aynı zamanda her ihtimale karşı aracın kayma olasılığını azaltacaktır.

Koltuk Ayarlarını Yapmamak

Araçta doğru pozisyonda oturabilmek hem araca hâkimiyeti sağlamak, hem de görüş açılarını en iyi şekilde ayarlayabilmek için bir hayli önemlidir. Bunun için ise sürücü, koltuk ayarlarını kendisine göre yapmalı ve trafiğe o şekilde çıkmalıdır.


Yokuş Aşağı İnerken Vitesi Boşa Almak

Genellikle yakıt tasarrufunu sağlamak amacıyla yapılan bu hareket, yakıt tasarrufuna herhangi bir katkısı olmadığı gibi aynı zamanda tehlikeli bir harekette sayılabilir. Sebebini ise şu şekilde açıklayabiliriz; Aracın fren sistemi motora bağlıdır ve oluşan negatif enerjiyi kullanır. Yokuş aşağı inerken doğal olarak fren kullanılmaktadır. Vites boştayken fren kullanmak, fren sistemi ile motor arasındaki basıncı zayıflatır. Bu durum ise bir süre sonra frenin aşınmasına, giderek sertleşmesine ve tutmamasına sebebiyet verir. Yokuş aşağı vitesi boşa almak yakıt tasarrufunu sağlamadığı gibi, aynı zamanda araca büyük zararlar verebilmektedir.

Gereksiz Fren Kullanmak

Frene gereksiz bir biçimde sık sık basmak, fren balatalarının ömrünü kısaltacağından dolayı bir süre sonra sorunlar çıkmasına sebep olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için önünüzdeki araç ile takip mesafenizi doğru ayarlamalı, virajlara girmeden önce hız düşürmelisiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.