Sponsor Reklam

Robotize ve Tiptronik Şanzımanların Özellikleri ve Arızaları Nelerdir?

Robotize ve Tiptronik Şanzımanların Özellikleri ve Arızaları Nelerdir?

Robotize ve Tiptronik Şanzımanların Özellikleri ve Arızaları Nelerdir?

Otomobil sürücülerinin beklentilerine ve kullanım şekillerine göre tercih ettikleri şanzıman türleri, bağlı oldukları otomatik veya yarı otomatik şanzımanın beyni görevini yerine getirmektedirler. Bu şanzıman türlerinin ise birbirlerine kıyasla birçok avantajı ve dezavantajı bulunuyor. Sürücülerin kullanım alanlarına ve araçtan beklentilerine göre tercih ettiği otomatik şanzıman türleri, manuel vites araçlara kıyasla biraz daha fazla risk taşımaktadır. Bu riskleri ise arıza yapma olasılığının yüksek olması ve onarım maliyetinin yüksek olması olarak değerlendirebiliriz. Robotize şanzıman ve Tiptronik şanzıman, diğer şanzıman türlerine kıyasla pek fazla tercih edilmeyen ve popüler olmayan şanzıman türlerindendir. Bundan dolayı performans durumları, arıza yapma olasılıkları ve özellikleri pek bilinmemektedir.Robotize Şanzıman Nedir? Robotize Şanzımanın Özellikleri

Tek kavramalı yarı otomatik şanzıman olarak kullanılmaya başlanan Robotize şanzıman, vites değiştirirken debriyaja sürücünün yerine bir robotun basıyor oluşu mantığını taşımaktadır. Sistemi bu mantık üzerine kurulu olan Robotize şanzımanın robotik sistemi, araç sürücüsü yerine debriyaja gerekli yerlerde basarak üstüne düşen görevi yerine getiriyor. Yakıt tüketiminin diğer otomatik şanzımanlara kıyasla biraz daha düşük olduğu Robotize şanzıman, erken vites yükseltme eğiliminden dolayı çoğu zaman Manuel vites araçlar ile yakıt konusunda rekabet edebilmektedir. Robotize şanzımanın en büyük dezavantajı ise vites geçişlerinde biraz sarsıntı yaşatmasıdır. Ancak bu durum çoğu zaman vites 2 ye geçerken görülmektedir. Robotize şanzıman araçlar, manuel vites araçlarda olduğu gibi belli bir zaman sonra baskı balata değişimine ihtiyaç duymaktadır. Baskı balata değişimlerinin zamanında yapılmaması ise aracın vites değiştirirken kafasının karışmasına ve aracı fazlasıyla sarsmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca ileri durumlarda araçtan dumanların çıkmaması içten bile sayılmamaktadır. Robotize şanzımanın bir diğer büyük dezavantajı ise, yokuş kalkış desteğinin bulunmadığı araçlarda baskı balataya normalinden daha fazla yük bindirmesidir. Bundan dolayı baskı balatanın ömrü normalden daha kısa sürecektir.


Tiptronik Şanzıman Nedir? Tiptronik Şanzımanın Özellikleri

Normal şartlarda Porsche markasının kullanmış olduğu bir şanzımanın adı olan Tiptronik, farklı bir kullanımı ile genellikle direksiyonun arkasındaki veya üzerindeki kumandalar ile yönetebildiğiniz bir vites türüdür. Bazı durumlarda ise vitesin ileri veya geri sürüklenerek kontrolün sağlanabildiği Tiptronik şanzıman, yalnızca bazı model araçlarda yer alması sebebiyle pek bilinmeyen ve tercih edilmeyen bir şanzıman türüdür. Sürücü dilediği takdirde vitesi kendisi kontrol edebilir, onun haricinde ise otomatik kullanmaya devam edebilir. Tiptronik şanzımanın en büyük avantajı ise debriyaj derdini ortadan kaldırdığı için sürücüye rahatlık sağlamasıdır. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.