Sponsor Reklam

Otomobilde Yakıt Tüketimini Düşürebilmek İçin Bilinmesi Gerekilenler

Otomobilde Yakıt Tüketimini Düşürebilmek İçin Bilinmesi Gerekilenler

Otomobilde Yakıt Tüketimini Düşürebilmek İçin Bilinmesi Gerekilenler

Şehir içi veya şehir dışı kullanımlarda araçların tükettiği yakıt miktarı, birbirlerine kıyasla farklılıklar göstermektedir. Şehir içi kullanımlarda sık sık dur kalk yapıldığından dolayı, şehir dışı kullanıma kıyasla daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirilir. Trafik ışıkları, yol veya yayalarla ilgili durumlar, geçiş önceliğine sahip araçlar gibi şehir içi kullanımda sık sık dur kalk yapmanıza sebep olan bu durumlar, şehir dışı kullanımlarda görünmemektedir. Dolayısıyla şehir içi kullanımda daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşir. Anca, şehir içi kullanımlarda da yakıt tüketimini bir hayli düşürebileceğiniz, dikkat ettiğiniz takdirde yakıttan tasarruf edebileceğiniz birçok önemli detay yer alıyor. Şehir içinde yakıt tasarrufunu sağlamak bir hayli önemli bir konu olsa da, araçta yapılması gerekli işlemleri sırf yakıt tasarrufu adına ihmal etmek oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu duruma camların buğusunu çözebilmek için klimayı çalıştırmak, motoru ısıtmak için aracı çalışır durumda bekletmek gibi işlemleri örnek gösterebiliriz. Şehir içinde yakıt tüketimi konusunda tasarruf yapabilmenizi sağlayacak önemli detayları ise şu şekilde sıralayabiliriz;


1) Ani Hızlanmalar veya Ani Frenlemelerden Kaçının

Şehir içi kullanımlarda önünüzde boşluk gördüğünüz anda gaza abanmak oldukça yanlış bir durumdur. Ani hızlanmalar yakıt tüketimini bir hayli arttırmaktadır. Ani hızlanmanın yakıt tüketimini etkilemesi gibi, aynı şekilde ani frenlemeler de yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Ani frenlemelerin önüne geçebilmek adına ise, önünüzdeki araç ile takip mesafenizi koruyabilir, yavaşlamanız veya durmanız gereken durumlarda hafif hafif frenleyebilirsiniz.

2) Aracı Gerekli Viteste Kullanın

Kalkış yaptıktan sonra aracınızı hızınızın ve devrinizin gerektirdiği vitese alın ve yola o şekilde devam edin. Yüksek hızlardayken aracı düşük viteste tutmak motorunuzu zorlayacağından dolayı, hem araca zararlıdır. Hem de yakıt tüketimini olumsuz etkilemektedir.

3) Klimayı Doğru Kullanın

Klimanın kullanmış olduğu enerji aracın yakıtından temin edildiğinden dolayı, klima kullanımını doğru yapmak yakıt tasarrufu adına bir hayli önemlidir. Klimayı gerekli durumlarda, yeterli bir seviyede kullanmak yakıt tüketimine olumlu etki yapacaktır.

4) Aracınızın Bakımlarını Tam Yapın


Kirlenmiş yağ ve hava filtreleri motorun aşınmasına zemin hazırladığı gibi, aynı zamanda da yakıt tüketimini olumsuz etkilemektedir. Aracınızın başta yağ ve hava filtreleri olmak üzere gerekli bakımlarını gerçekleştirmeli ve trafiğe o şekilde çıkmalısınız.


5) Lastiklerinizi Kontrol Edin

Hava basıncının düşük olduğu lastikler, aracınızın yola tutunabilmesi için ek olarak yakıt tüketimine ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı lastiklerinizin havası tam olmalı ve aracınıza sağlam bir şekilde takılmış olmalıdır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.