Sponsor Reklam

Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları


Yıllardır sürücüler arasında tartışılmakta olan “otomatik vites mi? manuel vites mi?” konusu, bu iki farklı şanzıman türünün birbirlerine olan avantajları ve dezavantajlarından dolayı bir türlü çözüme kavuşturulamamıştır. Araç sürücülerinin farklı ilgi alanları ve düşünceleri doğrultusunda, manuel vites ve otomatik vites araçların kıyaslanması durumu uzun yıllardan beri devam ediyor. Genellikle sürücülerin kullanım alışkanlıklarına göre tercih ettikleri otomatik veya manuel vites araçlar, birbirlerine kıyasla farklılıklar taşıyorlar. Peki, otomatik vites arabaların düz (manuel) vites arabalara kıyasla avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Otomatik Vitesin Avantajları

 • Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa olmak üzere trafiğin oldukça yoğun olduğu şehirlerde otomatik vites araçlar, dur kalk işlemini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirdiğinden dolayı bir hayli avantajlı durumdadır. Manuel vites araçlarda ise trafikte dur kalk işlemini gerçekleştirebilmek için vites ve debriyaj ile bir takım işlemler gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 • Aracı park yerinden çıkardığınız andan itibaren vites ile bir işiniz kalmadığından dolayı, iki eliniz ile direksiyonu kavrayarak araca daha fazla hâkim olabilir, dilerseniz tek kolunuzu kol dayamasına koyarak konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Araçta debriyaj pedalı bulunmadığından dolayı sol ayağınız her zaman boşta olacak ve daha az yorulacaksınız.
 • Özellikle yeni ve güncel otomatik vitesli araçlarda yokuş kalkış desteği bulunduğundan dolayı, dik bir rampada durmak zorunda kalsanız bile yalnızca gaza basarak kolayca kalkış yapabilirsiniz.
 • Ehliyetini yeni almış ve araba kullanmayı yeni öğrenenler, otomatik vites araç ile çok daha fazla rahat edebilir ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilir.
 • Otomatik vites araçların satışı, manuel vites araçlara kıyasla daha kolay ve hızlı gerçekleştirilmektedir.

Otomatik Vitesin Dezavantajları

 • Yeni model olmayan bir otomatik vites araç, manuel vites araçlara kıyasla şehir içi ve şehir dışı kullanımda daha fazla yakıt tüketimi yapmaktadır.
 • Yokuş kalkış desteğinin bulunmadığı otomatik vites araçlar, dik yokuşlarda kalkış esnasında zorlanabilmekte ve baskı balatayı yıpratabilmektedir. Bu durum genellikle eski model otomatik vites araçlarda görülür.
 • Otomatik vites şanzımanında bir arıza meydana gelmesi, manuel vites şanzımanın tamirine kıyasla bir hayli pahalıya patlayabilmektedir. Özellikle çift kuru kavramalı DSG şanzımanlar arıza konusunda oldukça ünlü sayılabilir.
 • Eski model otomatik şanzımanlar, vites geçişlerini sürücüye hissettirebiliyor ve dolayısıyla uzun yol seyahatlerinde sürüş performansını olumsuz etkilediği gibi, aynı zamanda da yorucu olabiliyor.
 • Aynı model iki tip aracın otomatik ve manuel vites türlerini karşılaştıracak olursak, otomatik vites araç 0-100 km hızlanmasında manuel vitesin biraz gerisinde kalabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.