Sponsor Reklam

Kazaya Sebebiyet Veren En Büyük Sürücü Hataları

Kazaya Sebebiyet Veren En Büyük Sürücü Hataları

Kazaya Sebebiyet Veren En Büyük Sürücü Hataları

Araba kullanırken hız yapma, makas atma ve benzeri hareketler her ne kadar eğlenceli ve keyifli görünüyor olsa da, trafikte yapılacak bir hata hem sizin ve aracınızdaki insanların, hem de trafikteki diğer insanların canını direkt olarak riske atacaktır. Ayrıca Türkiye’deki kazaların sebebi araştırıldığı zaman ortaya çıkan istatistikler, yapılan kazaların çok büyük bir oranının sürücü hatasından kaynaklandığını ortaya çıkarmaktadır. Araçta meydana gelen büyük arızaların sebebiyet verdiği kaza oranı bir hayli düşük olsa da, böyle bir ihtimal var olduğundan dolayı araç bakımları zamanında eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca sürücülerin istemeden araçlarına verdiği zararlar da bulunmaktadır. Trafikte hem kendi can ve mal sağlığınız, hem de diğer insanların can sağlığı için riskli hareket yapmaktan kaçınmalı, güvenli sürüşten sapmamalıyız. Kazaya sebebiyet veren en büyük sürücü hataları konusunu ise şu şekilde örneklendirebiliriz;1) Virajlara, Okul ve Yaya Geçitlerine Hızlı Girmek

Virajlara ve dönel kavşaklara yüksek hızlarda girmek, dönüş esnasında aracın kontrolünü kaybetmenizi sağlayacağından dolayı bir hayli tehlikelidir. Aynı zamanda yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken hız düşürmemek, yayaların güvenliği açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

2) Hız Limitini Aşmak

Bir anayolda belirlenen hız limitini aşmak, trafikte diğer araçlardan daha hızlı gitmenize sebebiyet olacağından dolayı takip ve fren mesafesini ihlal etmenize sebebiyet verecektir. Bu tip durumlarda ise bir kaza meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur.

3) Makas Atmak

Özellikle aksiyon severlerin gerçekleştirdiği makas atma durumu, trafikte arabaların solundan veya sağından yakın ve seri bir şekilde geçme şeklinde yapılıyor. Trafiğin güvenliğini bir hayli olumsuz etkileyen bu hareket, en ufak bir dikkatsizlik veya telaş durumunda büyük kazalara sebebiyet verebilmektedir ve birçok örneği de bulunmaktadır.

4) Sinyalsiz Şerit Değiştirmek

Sinyal trafikteki diğer araçlar ile bir nevi haberleşme aracıdır. Trafikteki şerit değiştirme, yan yola sapma ve benzeri durumlarınızı diğer araçları bilgilendirmek ve ona göre hareket etmelerini sağlamak için sinyal yoluyla haberdar etmeniz gerekmektedir. Gerekli yerlerde sinyal kullanmamak trafiğin akışını büyük tehlikeye sokabilmekte ve kazaya direkt olarak sebebiyet vermektedir.

5) Yan Aynaları Kontrol Etmemek

Yan aynaları kontrol etmeden şerit değiştirmek veya farklı bir yola sapmak, yan şeritten veya arkanızdan gelen aracı sıkıştırma olasılığını arttıracaktır. Hatta çoğu durumda direkt olarak kazaya sebebiyet vermektedir. Trafikte duraklama anlarında ise yan aynaları kontrol etmeden aracın kapısını açmak, trafikte seyir eden bisiklet ve motosiklet sürücülerinin hayatını riske atacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.