Sponsor Reklam

Elektronik Ehliyet Sınavını Geçebilmek İçin Bilinmesi Gerekilenler ve Ehliyet Sınav Soruları

Elektronik Ehliyet Sınavını Geçebilmek İçin Bilinmesi Gerekilenler ve Ehliyet Sınav Soruları

Elektronik Ehliyet Sınavını Geçebilmek İçin Bilinmesi Gerekilenler ve Ehliyet Sınav Soruları


Ehliyet alabilmenin birinci aşaması olan teorik sınav, bilindiği üzere artık sınav merkezlerinde elektronik olarak yapılmaktadır. Elektronik ehliyet sınavı ehliyet alabilmenin birinci aşaması olduğundan dolayı sınavda başarı sağlayan sürücü adayları, ikinci aşama olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Tamamen bilgiye ve mantığa dayanan sorulardan oluşan elektronik teorik sınavı, sürücü adayının bağlı olduğu sürücü kurslarının verdiği kitap ile tamamen aynı içeriğe sahip. Sürücü kursundan aldığı kitabı dikkatli bir şekilde gözden geçirip bitiren sürücü adayı, birazda tekrar yaptığı tekrarda rahatlıkla ehliyet teorik sınavını geçebilmektedir. Elektronik sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir.

Elektronik Sınavı Geçebilmek İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekilmektedir?

Tamamen bilgiye ve mantığa dayalı soruların olduğu elektronik teorik sınavında 50 sorunun 35 ini doğru cevaplayan sürücü adayı, 70 puanı geçmiş olacağından dolayı sınavda başarılı sayılacaktır. Elektronik teorik sınavı soruları ise şu konulardan oluşmaktadır; 

İlkyardım: Elektronik sınava hazırlanırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli konu, ilkyardım konusudur. Kaza sonrası yapılması gerekilenler, ilkyardım ile alakalı kavramlar, temel ilkyardım uygulamaları ve olay yeri değerlendirilmesi gibi konuların bulunduğu İlkyardım ünitesinde, tüm bunların yanı sıra temel yaşam desteği sağlama, yetişkinlere, çocuklara ve bebeklere özel ilkyardım müdahalesi gibi detaylı ve önemli konular ele alınmaktadır. Kanamalar, yaralanmalar, kırık çıkık meydana gelmesi, koma, şok gibi önemli detayların bulunduğu ilkyardım konusundan ehliyet sınavında karşımıza 12 soru çıkmaktadır.


Trafik: Trafik kuralları, levhalar, trafik polisinin komutları, geçiş üstünlüğü, yol hakkı, çevre ve çevreye saygı, alınacak tedbirler, trafikle ilgili kurum ve kuruluşlar, trafik kazalarının sebepleri ve cezaları gibi detaylı konuların işlendiği trafik konusu, elektronik ehliyet sınavında karşımıza 23 soru olarak çıkmaktadır.

Trafik Adabı: Sorumluluk, trafikte yardımlaşma ve hoşgörü, nezaket ve saygı, sabır ve trafikte birbirini uyarmak gibi temel değerlerin işlendiği trafik adabı konusu ile alakalı, ehliyet sınavında 6 tane soru çıkmaktadır. Genellikle mantığa dayalı olan trafik adabı soruları, dikkatli okunduğu takdirde rahatlıkla çözülebilecek seviyededir. 

Motor: Aracı tanımaya yönelik konuların işlendiği motor ünitesinde, motorun çalışma prensibi, aracı kullanmaya hazırlık, araç aksamlarının çalıştırılması, aracın periyodik aralıklarla yapılacak bakımları, tekerlek ve lastik değişimi, motor yağı kontrolü, silecek suyu kontrolü gibi yapılması gereken basit uygulamalar, araçta meydana gelebilecek arızalar ve yapılması gerekilenler gibi teknik konular işlenmektedir. Sınavda motor ünitesinden 9 soru karşımıza çıkmaktadır.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.