Sponsor Reklam

DSG ve CVT Şanzımanların Özellikleri ve Arızaları Nelerdir? DSG ve CVT Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

DSG ve CVT Şanzımanların Özellikleri ve Arızaları Nelerdir? DSG ve CVT Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

DSG ve CVT Şanzımanların Özellikleri


Otomobil sürücülerinin kullanım alanlarına ve sürüş şekillerine göre tercih ettikleri şanzıman türleri, yalnızca manuel, yarı otomatik ve tam otomatik şanzımanlardan ibaret değildir. Yarı otomatik ve tam otomatik şanzımanların başta DSG ve CVT şanzıman olmak üzere birçok farklı türü bulunmaktadır. DSG ve CVT şanzımanlar bir hayli meşhur olduğundan dolayı bu yayınımızda yalnızca bunların incelemesini yapacağız. Birbirlerine kıyasla birçok farklı özellik ve detay bulunduran bu iki şanzıman türü, günümüzdeki tam otomatik ve yarı otomatik araçların birçoğunda yer almaktadır. Birbirlerine kıyasla birçok avantajları ve dezavantajları bulunan bu şanzıman türleri, araç sürücülerinin kullanım stillerine, araçtan beklentilerine ve maddi durumlarına dikkat edilerek tercih edilmelidir.
CVT Şanzıman Nedir? CVT Şanzıman Araba Alınır mı? Arızaları Nelerdir?

CVT şanzımanların kullanılmış olduğu araçlar vites geçişlerini sürücüye hissettirmediğinden dolayı, CVT şanzıman rahatlığı ve konforu ile bir hayli ünlüdür. Ayrıca CVT şanzımanın bulunduğu araç devir bakımından bir hayli rahat yol alabilmektedir. Devir saatinde üst derecelere çıkmak oldukça zordur. CVT şanzımanların meşhur bir arıza durumu ise yoktur. Otomatik şanzımanlarda arıza meydana gelme riski ile aynı oranları taşımaktadır ve bu konuda sorunsuz sayılabilmektedir.

DSG Şanzıman Nedir? DSG Şanzıman Araba Alınır mı? Arıza ve Performans Durumu

İlk olarak Volkswagen tarafından kullanılmaya başlanan ve son dönemlerde oldukça fazla konuşulmakta olan DSG şanzıman, sisteminde çıkabilecek arıza ihtimalinin yüksekliği ve bu arıza dolayısıyla meydana gelebilecek masrafların bir hayli yüksek olabilmesinden dolayı son derece ünlüdür. Sorunsuz ve akıcı vites geçişlerine sahip olan DSG şanzıman, sürücüye herhangi bir vites geçişi hissettirmediğinden dolayı başarılı bir sürüş deneyimi sunabilmektedir. Günümüzde birçok otomobilde çift kuru kavramalı yarı otomatik DSG şanzıman kullanılmaktadır. Kuru kavramalı şanzımanın ıslak kavramalı şanzımana göre birçok dezavantajı bulunmaktadır. Şanzıman sisteminde ıslak kavramaya kıyasla az yağ barındıran kuru kavrama DSG şanzıman, sürüş esnasında ısınmaya bir hayli meyillidir. Dolayısıyla aşırı ısınma sonucunda arıza yapmaya oldukça müsait bir şanzıman türüdür. Mekatronik sistemin arızalanması durumunda sistem değiştirilebilir ve arıza giderilebilir. Ancak Mekatronik sistemin değiştirilemediği durumlarda ise şanzıman tamamen değiştirilmek zorunda kalınabiliyor. Dolayısıyla DSG şanzımanlar arıza yaptığı takdirde araç sahibini maddi anlamda bayağı üzebiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.