Sponsor Reklam

DSG Şanzımanın Avantajları – DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?


DSG Şanzımanın Avantajları – DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?


DSG Şanzımanın Avantajları – DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?
Kullanım stillerimize ve otomobilden beklentilerimize göre tercih ettiğimiz şanzıman türleri, aracın konforu ve performansını son derece fazla etkileyen önemli detaylardandır. Örneğin şehir içi kullanımda yorulmadan rahat bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsak otomatik şanzıman tercih ediyorken, daha zevkli ve aracın modeline göre daha performanslı sürüş deneyimi için manuel şanzıman tercih edebiliriz. DSG Şanzımanlar günümüzde özellikle Volkswagen ve Seat marka araçlarda sık kullanılıyor oluşu ile son derece popüler. Kimi zaman yüksek performansıyla, kimi zamanda maliyetli arızaları ile gündeme gelen DSG şanzımanların birçok farklı özelliği ve detayı bulunuyor. DSG şanzıman araba alınır mı sorularını ise DSG’nin avantajlarını ve önemli noktalarını konuşarak cevaplandırabiliriz. DSG şanzımanın sorunlarını incelediğimiz makalemizi okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. -> (DSG şanzımanın dezavantajları ve sorunları) DSG şanzımanın avantajları ise sürüş deneyimimizi keyifli hale getirebilen ve performans, yakıt tüketimi gibi önemli durumları olumlu etkileyen birçok önemli detaydan meydana geliyor.DSG Şanzımanların Olumlu Yönleri

  • Yarı otomatik çift ve kuru kavramalı DSG şanzımanın kullanıldığı otomobiller, tam otomatik şanzımanlı araçların birçoğuna kıyasla oldukça rahat ve hızlı vites değiştiriyor. DSG şanzımana sahip bir otomobilin hızlı vites geçişlerine sahip olması, sürüşten daha fazla keyif alınmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da aracın performansını olumlu yönde etkiliyor.
  • DSG şanzıman vites geçişlerini diğer yarı veya tam otomatik şanzımanlara kıyasla çok daha az hissettiriyor. Böylece hem şehir içi hem de şehir dışı kullanımda daha az yorulmanızı ve daha konforlu sürüş deneyimi yaşamanızı sağlıyor.
  • Yarı otomatik DSG şanzımanlar güncel ve gelişmeye oldukça müsait bir teknoloji vasıtası ile üretiliyor. Dolayısıyla düz yani manuel vites araçlara kıyasla çoğu durumda daha az yakıt tüketiyor. Yakıt tüketimi durumu sürücünün sürüş tarzıyla değişkenlik gösteriyor olsa da, çoğu durumda DSG şanzımanın manuel şanzımana kıyasla daha az yakıt tükettiği gözlemlenebiliyor.
  • Eski tip tork konvertörlü tam otomatik şanzımanlar aracın motor gücünü emiyor ve performansı azaltıyorken, güncel bir teknoloji olan DSG, aracın motor gücünü sürüşe tam anlamıyla yansıtabiliyor. Dolayısıyla daha performanslı ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlıyor.
  • Yeni araçlarda belirli yıllar boyunca garanti desteği sağlandığından dolayı herhangi bir şanzıman sorunu durumunda rahatlıkla teknik destek almanız sağlanıyor. DSG güncel ve gelişmeye müsait bir teknoloji olduğundan dolayı günden güne kullanımı daha rahat bir hâl alıyor.

DSG Şanzıman Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

DSG güncel ve güçlü bir teknoloji olduğundan ötürü yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok avantaja sahip. Ancak çift kuru kavramalı bir yapıya sahip olduğundan dolayı arıza yapmaya diğer otomatik şanzımanlara kıyasla daha fazla meyilli. Ciddi bir şanzıman arızasında ise ortaya yüksek maliyet gerektiren sorunlar çıkartabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak veya arıza riskini azaltmak için dikkat edilmesi gerekilen detaylar bulunuyor.


Bakımlar mutlaka aksatılmadan eksiksiz ve zamanında yaptırılmalı. Bakımlar aksatıldığı takdirde üzücü durumlarla karşılaşmak oldukça mümkün. Ayrıca 2008, 2009 veya daha önceki yıllarda üretilmiş DSG şanzımana sahip bir otomobil alırken çok dikkat edilmeli. Zaman geçtikçe ve aracın km’si arttıkça doğal olarak şanzıman günden güne yıpranmaktadır. Araç satın alınmadan önce detaylı bir kontrolden ve muayeneden geçirilmeli, şanzıman ve motor dikkatlice incelenmelidir. Tüm bunların haricinde DSG şanzımanın dezavantajlarını ve sorunlarını incelediğimiz yazımızı bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.