Sponsor Reklam

Dizel ve Benzin Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

Dizel ve Benzin Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?
Dizel ve Benzin Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

Dizel ve Benzin Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

Yakıt olarak dizel kullanan araçlar benzinli araçlara göre birçok farklı özellik taşımaktadır. Aynı şekilde benzinli araçlarda dizel kullanan araçlara kıyasla, birçok avantaja ve dezavantaja sahiptir. Bundan dolayı araba almadan önce kullanım tarzınıza, beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza dikkat ederek tercih yapmalı ve buna göre araba almalısınız. İhtiyaç duymadığınız halde dizel araba almak sizi uzun vadede üzeceğinden dolayı, arabayı almadan önce iyice bir analiz etmeli ve ona göre karar vermelisiniz. Dizel ve benzin arasındaki farklar ise şu şekilde açıklanabilir;1) Tork Gücü

Tork, döndürme kuvveti anlamına gelen ve otomobillerin teknik özelliklerini incelerken karşımıza sık sık çıkan bir terimdir. Bir araba alırken aracın tork kuvvetine dikkat etmeli, ihtiyaçlarımıza ve beklentilerimize göre karacı almaya karar vermeliyiz. Benzinli ve dizel araçlar arasındaki en büyük fark ise aracın ürettiği Tork kuvvetidir. Dizel araçlar benzinli araçlara kıyasla daha fazla tork kuvveti üretebilir. Dolayısıyla rampalarda ve dik yokuşlarda dizel araçlar daha rahat kalkış ve manevralar yapabilir. Aracınızı kullanacağınız güzergâhta ve yakın çevrenizde yüksek rampalar bulunuyorsa, yakıt olarak dizel kullanan araç tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

2) Motor Ömrü

Dizel motorların ateşleme ve yanma farklılıkları diğer motorlara kıyasla daha farklıdır. Bundan dolayı daha dayanıklı metaller kullanılarak geliştirilmiş durumdadırlar. Dolayısıyla benzinli araçlara kıyasla dizel araçların ömrü, biraz daha uzundur.

3) Dizel ve Benzin Yakıt Tüketimi


Tork kuvveti bakımından benzinli araçlara kıyasla daha güçlü olan dizel araçlar, sahip oldukları tork gücünden dolayı daha rahat manevra yapabilir ve zorlanmadan dik rampaları çıkabilir. Dolayısıyla yakıt tüketimi bakımından benzine kıyasla daha düşük yakıt tükettiği gözlemlenmiştir. Ancak benzinli araca LPG takıldığı takdirde dizele kıyasla daha az yakıt tüketimi sağlanabilir. LPG yakıt tüketimi benzine ve dizele kıyasla daha azdır ve çoğu durumda yakıt tasarrufunu en iyi şekilde sağlayabilir. Bu birazda sürücünün kullanım tarzına bağlı bir durumdur. Yakıt tüketimini düşürebilmek için dikkat edilecek şeylere özen gösterilerek tasarrufa gidilebilir.4) Ortaya Çıkabilecek Masraf


Dizel araçların motorunun dayanıklı metaller kullanılarak geliştirilme durumundan ötürü motorda herhangi bir arıza meydana gelmesi durumunda, benzinli araçlara kıyasla daha fazla masraf çıkarmaktadır. Genellikle aracı yılda 20.000 kilometre altında kullanacak sürücülere benzinli araç tavsiyesi yapılmaktadır. Dizel araç özenli ve bakımlı kullanım gerektirmektedir ve bu açıdan benzinli araçlara kıyasla daha teferruatlıdır.


Dizel mi benzinli mi? sorusunu özetle “çok kilometre yapacaksan dizel, yapmayacaksan benzinli” şeklinde açıklayabiliriz. Dizel yakıt tasarrufu açısından uzun kilometreler için tercih edilirken, benzinli ise dizele kıyasla yakıt haricinde daha az masrafsız oluşu ve kısa kilometreler için yeterli olmasından dolayı tercih edilebilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.