Sponsor Reklam

Direksiyon Sınavında Paralel Park ve L Park Nasıl Yapılır?

Direksiyon Sınavında Paralel Park ve L Park Nasıl Yapılır?

Direksiyon Sınavında Paralel Park ve L Park Nasıl Yapılır?


Ehliyet alabilmek için sürücü kursuna kayıt olan sürücü adaylarının ilk başlarda en çok problem yaşadığı konulardan birisi park yapmaktır. Çoğu sürücü adayı, direksiyon derslerinde birkaç denemeden sonra L park yapmaya alışsa da, paralel parkı kurallara uygun bir şekilde yapabilmeye alışmak oldukça fazla zaman alabiliyor. Özellikle direksiyon sınavlarında uygulanan katı kurallar, sürücü adaylarını oldukça fazla endişelendirebiliyor. Bilindiği üzere L park veya paralel park yapma esnasında kaldırıma veya dubalara dokunmak, direkt olarak başarısız sayılmanıza sebep oluyor. Ayrıca paralel park yaparken yalnızca dubaların arasına arabayı sokabilmek yetmiyor. Başarılı sayılabilmeniz için tekerleklerinizin kaldırımın 50 santimetre açığındaki çizgiyi geçmiş ve çizgi ile kaldırım arasında konumlanmış olması gerekiyor. Peki, paralel park ve L park nasıl yapılır? Direksiyon sınavının en zor bölümünü açıklamaya başlayabiliriz.


L Park Nasıl Yapılır?

Başarılı bir şekilde L park yapabilmeniz için dubalar ile aranıza yaklaşık 1.5 araba boyutunda mesafe koymanız gerekiyor. Bu mesafeyi sağladıktan sonra arka kelebek camınız ile size yakın olan L park dubasının üst kısmını görebiliyor olmalısınız. Tüm bu şartları sağladıktan sonra, direksiyonunuzu tam sağ kırarak yan aynalarınızı kontrol ederek yavaş yavaş iki duba arasına giriş yapmaya başlayabilirsiniz. Giriş esnasında sol ve sağ yan aynanız yardımıyla dubalar ile aranızdaki mesafeyi kontrol etmeli, bir aksilik durumunda direksiyonu konumunuza göre döndürmelisiniz. İki duba arasına sürtmeden oturduğunuz takdirde L parkı başarılı bir şekilde yapmış sayılacaksınız.Paralel Park Nasıl Yapılır?

Direksiyon sınavının en zor bölümü olan paralel parkı yapabilmek için birçok detaya dikkat etmek gerekiyor. Paralel park alanına geldiğiniz zaman dubaların yanına paralel bir şekilde yanaşmalı, dubalar ile aranıza 30 santimetre kadar bir mesafe koymalısınız. L Parkta olduğu gibi arka kelebek camınızda en öndeki paralel park dubasının üst kısmını görmeniz gerekiyor. Tüm bu şartları sağladıktan sonra direksiyonu tam sağ kırarak geri geri gelmelisiniz. Geri geri gelme sırasında sol aynanız ile kaldırımdan uzak olan arka dubayı gördükten sonra durmalı, çok hafif düz geri gelmeniz gerekiyor. Bu işlem kaldırım ile çizgi arasına oturabilmeniz, tekerleklerinizin açıkta kalmaması için çoğu zaman gerekiyor. Çok hafif düz geldikten sonra direksiyonu tam sağ kırarak dubalar arasına yavaş yavaş oturabilirsiniz. Dubalar arasına girdikten sonra içeride iki hamle hakkınız daha bulunuyor. Duruma göre tam sağ ileri ardından sol ileri yaparak tam paralelliği sağlayabilirsiniz.

3 yorum:

  1. Parklarda sorun yaşıyorum 3 sefere sınava girincem yardımlarınızı bekliyorum

    YanıtlaSil
  2. Casinos In Dubai - Airport Review & Hotels - Air
    Book a Flight or Flight air jordan 18 retro men red online store On Airfare & Book Direct air jordan 18 retro red suede clearance In Dubai (Tif) 사설토토 취업 샤오미 with Airjet Radar, Free Shipping or Book Direct Direct On show air jordan 18 retro red suede Airfare air jordan 18 retro varsity red to you and Book Direct In Dubai.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.