Sponsor Reklam

Nüfus Müdürlüğünden Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Nüfus Müdürlüğünden Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Nüfus Müdürlüğünden Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?


Ülkemizde araç kullanabilmek için zorunlu olan ehliyet belgesi, yazılı teorik sınav ve direksiyon sınavı adı altında iki aşamadan başarılı olunduğu takdirde alınabilmektedir. Ancak ehliyet alabilmenin 2. Aşaması olan direksiyon sınavını geçtikten sonra, ehliyet belgesini alabilmek için yapılması gerekilen önemli bazı işlemler bulunuyor. Sürücü adayları, direksiyon sınavının ardından bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ehliyet belgesine ulaşabiliyor ve yasal olarak araç kullanma hakkına ulaşabiliyor.
Direksiyon Sınavını Geçtikten Sonra Ne Yapılır?


Ehliyet alabilmenin 2. Aşaması olan direksiyon sınavını geçmeyi başaran sürücü adayları, dosyalarının ve geçici ehliyet sertifikalarının hazırlanabilmesi için öncelikle sürücü kursu ile iletişime geçmelidir. Sürücü kursu, dosyanızı ve sertifikanızı hazırladıktan sonra size teslim edecektir. Dosyanızı teslim aldıktan sonra Nüfus Müdürlüğünün internet sitesine girmeniz ve ehliyet belgesi için kendi adınıza randevu almanız gerekiyor. Randevunuzu aldıktan sonra ise alacağınız ehliyetin türüne göre gerekli harç ücretini (“B sınıfı ehliyet harç ücretleri için şu yazımızı okuyabilirsiniz”) bankaya yatırmalı ve ödeme yaptığınızı kanıtlayan makbuzunuzu sürücü kursunuzun verdiği dosyaya eklemelisiniz. Tüm bu işlemlerin ardından ise aldığınız randevunuza geç kalmadan vaktinde giderek dosyanızı nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor. Ehliyet belgeniz hazırlandıktan sonra ise kargo aracılığı ile belirttiğiniz adresinize ortalama 1 hafta içerisinde gönderiliyor.


Nüfus Müdürlüğünde Randevu Bulamazsak Ne Yapmamız Gerekiyor?

Nüfus Müdürlüğü randevuları günümüzde ehliyetini ve nüfus cüzdanını yenilemek isteyenlerden dolayı pek kolay alınamayabiliyor. Ehliyet için nüfus müdürlüğü randevusu alacaksanız, ikamet ettiğiniz semtte randevu bulamadığınız takdirde farklı ilçelerin nüfus müdürlüklerinden randevu alabilirsiniz. Farklı bir ilçeden randevu alamamak gibi herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Kendi ilçenizin nüfus müdürlüğünde randevu bulamadıysanız veya bulduğunuz randevu uzak bir tarihe ise, farklı ilçelerin nüfus müdürlüklerinden randevu almayı deneyebilir ve daha erken bir tarihe randevu bulma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.