Sponsor Reklam

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Ülkemizdeki sürücülerin sık sık araç değiştirmesi sebebi ile ikinci el piyasası son derece aktif ve canlı durumdadır. Genellikle sahibinden, arabamcom gibi adresler üzerinden satılığa çıkarılan ikinci el otomobiller, 10 bin liradan 200 bin liraya ve hatta daha yüksek meblağlara kadar bütçesi olan herkese hitap edebiliyor. Bu sayede ikinci el otomobil piyasası her daim aktif ve canlı kalmayı başarıyor. Her fiyat aralığında performansına göre ikinci el otomobil bulabilme imkânına sahibiz. Ancak, satılığa çıkarılmış her ikinci el otomobil göründüğü gibi çıkmayabiliyor. Temiz görünse bile birçok teknik arızaya, hasar kaydına, yamalar ile gizlenmiş çiziklere ve lekelere sahip olan birçok araba maalesef ikinci el piyasasının içerisinde aktif rol oynuyor. Bundan dolayı ikinci el otomobil alırken birçok detaya kesinlikle dikkat edilmesi gerekilmektedir.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Almaya karar verdiğiniz aracı kesinlikle oto ekspertize sokmalı ve incelemesini yaptırmalısınız.
  • Aracın bilgilerini doğrulamak için ruhsatı incelemeli, herhangi bir bilgi yanlışlığı var mı yok mu kontrol etmelisiniz.
  • Satış sırasında geçici ruhsatınız çıkmadan ödeme işlemini gerçekleştirmeyin.
  • Yedek anahtarı olmayan bir araç alıyorsanız, aracı aldıktan sonra mutlaka yetkili servise giderek yedek anahtar kodunu iptal ettirin.
  • Aracı incelerken motor, şanzıman durumunu kontrol etmeli, bunun haricinde ise araç şasisinin durumu, kaza kaydı, döşemeler, lastiklerin durumu ve parçaların orijinalliği gibi her detayı inceleyin.
  • Fren hayati açıdan büyük bir önem taşıyor. Almayı düşündüğünüz aracın fren disklerini kesinlikle kontrol edin ve deneme sürüşü esnasında kendinizce ufak testler yapmayı unutmayın.
  • Alacağınız aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız, düşük kilometreli araçları tercih etmeye özen gösterin.
  • Alacağınız aracı test amaçlı sürdüğünüz esnada, motor sesi, vites geçişleri, pedal durumları gibi detayları göz ardı kesinlikle etmeyin.
  • Araçta anlam veremediğiniz, bilginizin bulunmadığı veya sizi şaşırtan bir konuya takılırsanız, aracı ustaya göstermekten çekinmeyin.
En ufak detayına kadar her şeyiyle araştırdığınız ve almaya karar verdiğiniz aracın ikinci el piyasasını araştırmayı ihmal etmeyin. Bir süre sonra aracı satmak isteyebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.