Sponsor Reklam

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?


Ülkemizde araç kullanabilmek için ehliyet gerekli olduğundan dolayı, ehliyet alabilmek oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, teorik yazılı sınav ve direksiyon sınavı olmak üzere iki aşamadan geçmekte ve iki aşamayı da başarıyla tamamlayarak ehliyet alabilmektedirler. Ehliyet sınavı olduktan sonra başarılı olup, olmadığınızı öğrenmek için ise bazı yollar bulunmaktadır. Ehliyet sınav sonuçları bu yollar ile öğrenilmektedir. Bu sayede ehliyet sınavında başarılı olup, olmadığınızı öğrenebilir ve ehliyet alma aşamaları için hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz.
Ehliyet Alma Aşamaları

Ehliyet almanın birinci aşaması olan yazılı teorik sınav, sınav merkezlerinde elektronik olarak gerçekleştirildiğinden dolayı sınav biter bitmez sonucunu öğrenme fırsatına sahipsiniz. Sınav merkezinde bulunan cihaza kimlik numaranızı girer girmez ekranda sınav sonucunuzu görebilirsiniz ve isteğe göre sonucunuzu kağıda yazdırabilirsiniz. Ancak teorik sınav sonrasında sonucunuzu öğrenmeden binayı terk ettiyseniz veya sonucunuzu sınav merkezinde nasıl öğrenebileceğinizi bilmiyorsanız, evde kendi imkanlarınız ile sınav sonucunuzu öğrenme şansınız hala bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesine giriş yaparak motorlu taşıtlar sınavı başlığı altından kimlik bilgileriniz ile giriş yapabilir, ehliyet sınavı sonucunuzu hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Peki, direksiyon sınavı sonuçları için yapmamız gereken şeyler nedir? Direksiyon sınavı sonuçları, birinci sınav olan teorik yazılı sınav gibi internet üstünden açıklanmamaktadır. Direksiyon sınavınızı tamamladıktan ve sınav parkurunu bitirdikten sonra sınav komisyonu tarafından bilgilendirilmediğiniz takdirde biraz beklemeli, birkaç saat sonra bağlı olduğunuz sürücü kursunu aramalısınız. Sınav komisyon başkanı sınav sonucunuzu çoktan bağlı olduğunuz sürücü kursuna iletmiş olacaktır. Direksiyon sınavından başarılı bir şekilde geçtiğiniz takdirde dosyanız ve geçici ehliyet sertifikanız ile nüfus müdürlüklerine müracaat edebilir, ehliyetinizi alabilirsiniz. Direksiyon sınavında başarılı olamadıysanız belli bir süre sonra tekrar sınava girebilir, şansınızı tekrar deneyebilirsiniz.

2 yorum:

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.