Sponsor Reklam

Ehliyet Nasıl Alınır? Ehliyet Almanın Aşamaları

Ehliyet Nasıl Alınır? Ehliyet Almanın Aşamaları

Ehliyet Nasıl Alınır?


Ülkemizde araç kullanabilmek için ehliyet sınavlarında başarılı olmanız ve dolayısıyla ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. B sınıfı ehliyet ile kamyonet, otomobil, motor ve traktör gibi araçları kullanabilirsiniz ve ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ehliyet B sınıfı ehliyettir. Ehliyetsiz araç kullanmak suç sayıldığından ve ehliyetsiz sürücülerin ceza almasına sebebiyet verdiğinden ötürü, ehliyet sahibi olmak son derece önemlidir. Bundan dolayı ehliyet almak isteyenler tarafından ehliyet nasıl alınır ve ehliyet alma işlemleri nelerdir gibi sorular oldukça sık sorulmaktadır. Bu soruların cevapları ise şu şekildedir.

Ehliyet alabilmek için almak istediğiniz ehliyet türünde eğitim veren bir sürücü kursuna müracaat etmeli ve belli bir ücret karşılığında sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olduğunuz sürücü kursu, sınav için adınıza randevu alma, sınav öncesi evrakları hazırlama, geçici ehliyet sertifikası verme gibi işlemleri sizin adınıza gerçekleştirecektir. B sınıfı otomobil ehliyeti almak istediğinizi varsayarsak, ehliyet alabilmenin ilk aşaması yazılı teorik sınavdır. Teorik sınav öncesi sürücü kursu size ilkyardım, motor, trafik kuralları ve trafik adabı üstüne eğitim verecektir. Eğitimin ardından ise adınıza teorik sınav randevusu alınacak ve teorik sınava girmeniz sağlanacaktır. Günümüzde teorik sınav elektronik olarak gerçekleştirilmektedir ve sınav merkezinde dijital ekran aracılığı ile teorik sınav olacaksınız. İlkyardım uygulamaları, motor bilgisi, trafik kuralları ve trafik adabı konularından sorumlu olduğunuz teorik sınavdan 70 ve üstü not almanız, sınavdan başarılı olmanıza ve ehliyet almanın ikinci aşaması olan direksiyon sınavına girmenize olanak sağlayacaktır.

Teorik sınavı başarıyla geçtikten bir süre sonra sürücü kursunuz direksiyon dersleriniz için size ders takvimi verecektir. Sürücü kursunuz, yasal hakkınız olan toplam 14 saat direksiyon dersinizi günlere bölerek ders almanızı sağlayacaktır. Direksiyon derslerinizde ise motor bilgisi, araç için önemli olan araç gereçler, araç içi bilgiler ve sürüş eğitimi konuları işlenecektir. Direksiyon eğitiminizi tamamladıktan sonra ise direksiyon sınavınız için size gün verilecek ve direksiyon sınavına girmeniz sağlanacaktır. Direksiyon sınavı hakkında detaylar için şu yazımızı okuyabilirsiniz. Direksiyon sınavını başarı ile tamamlayan sürücü adayları ise ehliyet almaya hak kazanacak ve nüfus müdürlüğüne müracaat ederek ehliyetini alabilecektir.

6 yorum:

  1. Ehliyet alabilmek günümüzde zorlaştırıldı. Ama trafiğin güvenliği açısından doğru bir karar.

    YanıtlaSil
  2. Internette bu konuda açıklayıcı pek yazı bulunmuyor. Şu an bu yazınızı okuyunva kafamdaki tüm soru işaretleri kalktı teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  3. Gerçekten çok açıklayıcı olmuş

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.