Sponsor Reklam

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekilen Önemli Detaylar – Direksiyon Sınavı Nasıl Geçilir?

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekilen Önemli Detaylar – Direksiyon Sınavı Nasıl Geçilir?

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekilen Önemli Detaylar – Direksiyon Sınavı Nasıl Geçilir?


Bildiğiniz üzere ülkemizde ehliyet alabilmek için sürücü adaylarının iki farklı aşamadan başarı ile geçmeleri gerekiyor. Ehliyet alabilmenin birinci aşaması olan yazılı teorik sınav için bağlı oldukları sürücü kurslarından eğitim alan sürücü adayları, yazılı teorik sınavından 70 ve üzeri not aldıkları takdirde başarılı sayılıyor ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Bağlı oldukları sürücü kursundan 14 saat yasal hakkı olan direksiyon dersi eğitimini alan ve kendisini sınava girmeye hazır hisseden sürücü adayı, sürücü kursunun başvurusu sonrasında direksiyon sınavı için randevu alıyor ve direksiyon sınavı ile arasında hiçbir engel kalmıyor. Direksiyon sınavından çoğu zaman katı ve detaylı kurallar yüzünden, kimi zaman ise heyecan yüzünden başarısız sayılan birçok sürücü adayı olduğundan dolayı, sürücü adaylarının direksiyon sınavına girmeden önce bilmesi ve dikkat etmesi gereken birçok detay bulunuyor. Peki, direksiyon sınavı nasıl geçilir? Nedir bu detaylar? Hep beraber değinelim.

Öncelikle direksiyon sınavını en başından, yapmanız ve kesinlikle yapmamanız gerekenler şeklinde inceleyerek başlayalım. Sınav başlama saatinde sınav olacağınız aracın başında bulunmanız gerekiyor, kesinlikle geç kalmamalısınız. Sınavınız 35 dakika olacak ve ilk 5 dakika araç hakkında temel bilgiler, geri kalan 30 dakika ise sürüş performansınız üzerine işlenecek. Aracın dışında iken komisyon üyeleri aracın kaputunu açmanızı ve kaputtaki bazı önemli şeylerin yerini göstermenizi isteyecek. Ardından bagajı açmanız istenecek ve stepne, kriko, bujin anahtarı, ilkyardım çantası gibi araç ve gereçler sorulacak. Bu aşamayı da geçtiğimize göre aracın içine geçebiliriz. Gösterge panelindeki işaretler, vites sayısı, far ve sinyal kolları gibi iç detaylar sorulduktan sonra aracı çalıştırmanız ve sınav güzergâhına çıkmanız isteniyor. Buradan sonrasını yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenler başlıkları altında daha detaylı bir şekilde inceleyelim.


Yapmanız Gerekenler: •           Araca bindiğinizde koltuk ayarını, dikiz ve yan ayna ayarlarını kesinlikle yapmanız gerekiyor.
 •           Aracı çalıştırmadan önce araç vitesteyse boşa almalı ve vites boştayken çalıştırmalısınız.
 •           Kalkışı sinyal vererek yavaş ve kontrollü bir şekilde yapmalısınız.
 •           Sınav boyunca hızınız 30 ila 40 km arasında olacak ve komisyon başkanı istemediği sürece 3. vitese çıkmamanız gerekiyor.
 •           Şeridinizi ve önündeki araç ile aranızdaki takip mesafesini koruyarak, sık sık yan aynaları kontrol ederek düzgün bir sürüş gerçekleştirmelisiniz.
 •           Kırmızı ışık sonrası kalkışta arabayı sarsmamaya özen göstermelisiniz.
 •           Geri geri 25 metre sürüş yaparken aracı şerit dışına çıkarmamalısınız.
 •           Ani fren alanına geldiğiniz zaman ortalama 30 km hızda seyir ediyorken ani fren yapmanız istenecektir, debriyaja tamamen bastıktan sonra ani fren yaparak stop etmenin önüne geçebilirsiniz.
 •           Sıra L ve paralel parka geldiği zaman ise aynalarınızı iyi kullanmalı, dubalara çarpmamalı ve çizgi-kaldırım ilişkisine dikkat etmelisiniz. Tekerlekleriniz çizgiyi geçmeli.
 •           Tüm güzergâhta gerekli yerlerde sinyal vermelisiniz ve sinyal vermeyi asla unutmamalısınız.

Yapmamanız Gerekenler:


 • Heyecanınıza yenik düşmemeli, aracın kontrolünü herhangi bir şekilde kaybetmemelisiniz.
 • Şerit değiştirirken, kalkış yaparken, yanaşırken veya kavşaklarda sinyalsiz işlem kesinlikle yapmamalısınız.
 • Sınavda aracı bir defa stop ettirmeniz sorun olmuyor, ancak ikinci defa stop ettirmeniz halinde sınavınız başarısız sayılıyor. Bu yüzden debriyajı hızlıca bırakmamalısınız.
 • Vites değiştirirken direksiyon hâkimiyetinizi kaybetmemeniz gerekiyor. Ayrıca sürüş esnasında vitese bakarak vites işlemi gerçekleştirmemelisiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.