Sponsor Reklam

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Ücretleri ve Cezaları Nelerdir?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Ücretleri ve Cezaları Nelerdir?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? Ücretleri ve Cezaları Nelerdir?

Araç muayenesi yaptırmak, 2918 sayılı trafik kanunun 34. Maddesi gereğince zorunludur. Yaptırılması zorunlu tutulan araç muayenesi, yalnızca resmi bir kuruluş olan TÜVTÜRK’te yapılabilmektedir. Araç muayenesinin amacı, ülkemizde trafiğe çıkan motorlu taşıtların teknik yeterliliğini denetleyebilmek ve trafiğin güvenliğini en iyi şekilde sağlamaktan ibarettir. Teknik yeterliliğinin denetlenmesinin haricinde ise türüne göre bazı motorlu taşıtlar, yolcu taşıma yeterliliğini karşılamak zorundadır. Araç muayenesi sisteminin eksiksiz işlemesi, trafik ve yolcu güvenliğini sağlamak adına son derece önemlidir.

Araç Muayenesi İçin Yapılması Gereken İşlemler

Aracın muayene tarihi, bir önceki muayene tarihinden itibaren hesaplanmakta ve ruhsata o şekilde işlenmektedir. Araç sahipleri, araç muayene tarihi için TÜVTÜRK’ün internet sitesine giriş yaparak online randevu alabilir. Alınan randevuya yanında ruhsatını götürerek giden araç sahipleri, araçlarını bir sorun çıkmadan muayene ettirebilir.

Araç Muayeneyi Geçemezse Yapılması Gerekilenler

Muayenesi yapılan araçlar, muayeneyi geçemediği takdirde ise 1 ay içerisinde eksiklerinin tamamlanarak tekrardan muayeneye getirilmesi gerekmektedir. 1 ay içerisinde tekrardan muayeneye getirilen araç, ücretsiz bir şekilde tekrardan muayene edilmektedir. Ancak, 1 aylık süre geçtikten sonra aracın muayeneye getirilmesi, ücretsiz muayene hakkını kaybettireceğinden dolayı ücret ödenmesini gerektirir.

Araç Muayene Ücretleri

 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork, yarı römork, arazi taşıtı: 226,56 TL
 • Motosiklet, motorlu bisiklet traktör: 115,64 TL
 • Tanker, çekici, otobüs, kamyon: 305,62 TL

Araç Muayenesi Yaptırılmazsa Ne Olur?

Aracın muayenesinin yaptırılmaması durumunda araç sahibine maddi cezai işlem uygulanmaktadır. Muayene tarihinin son gününden itibaren, aylık %5 ceza zammı uygulanır. Yani her ay muayene ücretinin %5 i kadar bir ceza zammı işlemektedir. Ayrıca muayenesiz araç ile trafik polisine yakalanmak, trafik polisinin yazacağı cezaları da peşinde getirecektir.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılmalıdır?

 • Otomobil sınıfındaki araçlar, ilk 3 yaşlarını doldurdukları tarihten itibaren 2 yılda bir muayene ettirilmektedir.
 • Traktör ve traktör römorkları, ilk 3 yaşlarını doldurduktan itibaren 3 yılda bir muayene ettirilmektedir.
 • Otobüs, kamyon, taksi, otobüs ve benzeri ticari araçlar, 1 yaş sonrasında her yıl bir defa muayene ettirilmektedir.
 • Motosiklet gibi 2 tekerlekli araçlar veya 3 tekerlekli araçlar, ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene ettirilmektedir.

Araç Muayenesi Yaptırabilmek İçin Gerekli Olan Şeyler

1) Ruhsat: Muayeneye giderken ruhsat kesinlikle araç sahibinin yanında olmalıdır. Ruhsat içerisinde boş Muayene alanı bulunmuyorsa, muayene istasyonlarındaki elektronik ortamda ücretsiz hazırlanan yeni trafik tescil belgesi alabilirsiniz.

2) Aracın ceza veya vergi borcu olmaması: Aracın OGS geçiş borcu, trafik ceza borcu, vergi borcu ve benzeri gibi borçlarının olması, aracın muayenesinin yapılmasına engeldir. Aracın muayeneye getirilmeden önce borçlarının tamamının ödenmesi gerekmektedir.

3) Egzoz Gazı Ölçüm Belgesi: Aracın egzoz gazı ölçüm belgesinin olmaması ağır kusur olarak sayıldığından dolayı, araç muayeneye getirilmeden önce gerekli işlemler yapılmalı ve ölçüm belgesi alınmalıdır.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Olan Ekipmanlar

 • Eksiksiz bir ilkyardım çantası
 • Üçgen reflektör: Motosikletler hariç her motorlu taşıtta en az 2 adet olması gerekiyor.
 • Yangın söndürme tüpü
 • Stepne (Yedek Lastik)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.